DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ABD ‘HALO’yu tanıttı! ‘Saklan ve yok et ‘

Yayınlanma Tarihi :
ABD ‘HALO’yu tanıttı! ‘Saklan ve yok et ‘

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde bir sene geride kaldı. Geçen bir yıllık süreçte işgal Putin’in beklediği gibi gitmedi. Savaşın ilk günlerinde Belarus üzerinden ordusunu Kiev’e süren Rus lider burada hezimete uğradı. Son aylarda ise batı desteği karşısında bir çıkış yolu arayan Putin rota’yı Çin’e kaydırdı.

Bu bağlamda Çin lideri Xi Jinping 20 Mart tarihinde Moskova’ya uçtu. İşgal sonrası Moskova’ya giden ilk devlet başkanı olarak tarihe geçen Xi, Putin ile yaptığı samimi görüşmesinde birlik mesajı verdi.

12 MADDELİK BARIŞ PLANI

Görüşme sonrası iki lider basın açıklamasında bulundu. Putin konuşmasında Çin’in 12 maddelik barış planının Ukrayna savaşının sonlanmasında temel alınabileceğini söyledi. Rus lider planının devreye girebilmesi için “Kiev ve Batı’nın” buna hazır olması gerektiğini savundu.

Xi’den Putin’e tüyler ürperten veda mesajı: 100 yıldır yaşanmadı

YAPAY ZEKAYA GEMİ TASARLATTILAR

Tüm bu gelişmeler yaşanırken artık durum iyiden iyiye Doğu-Batı savaşına evrilmeye başladı. Bu bağlamda ABD ve Çin ordusu son sürat ordularını güçlendirmeye başladı. 13 Mart tarihinde İngiliz basınında ortaya çıkan bir haberde Çin ordusunun inşaası devam etmekte olan bir savaş gemisini ‘yapak zekaya’ yaptırdığı ortaya çıktı.

Geminin şimdilik sadece elektrik ve elektronik kısmını tasarlayan yapay zekanın karmaşık tasarım problemlerinden geçerek yüzde 100 doğrulukla tamamladığı belirtildi.

ABD TANITTI: SAKLAN VE YOK ET

The Sun gazetesinde yer alan haberde, ABD Donanması’nın hipersonik HALO füzesini tanıttığı aktarıldı. Bir ‘Gemisavar’ füzesi olan ‘HALO’nun, olası bir Tayvan Çin-Tayvan savaşı da Çin’in uçak gemisi filosunu hedef alması bekleniyor. 3 bin kilometre menzilli HALO, saatte 6 bin kilometre yola gidebiliyor. 116 milyon dolara mal olacak füzelerin ilk protatiplerinin 2024 yılında teslim edeceği ifade edildi.

ÇİN’İN YENİ FÜZESİ: DF-17

Çin’in hizmete giren en yeni füzesi DF-17, Ocak ayının başında tamamen faaliyete geçti. ABD ordusuna göre DF-17 “Sert manevralar” ve “Kaçınma eylemleri” yapabilir. Uzmanlar, Çin’in “Yenilmez” hipersonik füzelerle Kaliforniya’dan Japonya’ya kadar ABD üslerini vurabileceği konusunda uyarıda bulundu. ‘Taşıyıcı Katil’ olarak isimlendirilen DF-17 2500 kilometre menzile sahip. Öte yandan DF-17 saatte 12 bin kilometre yol kat edebiliyor.

UZMANLAR ENDİŞELİ

Washington ile Pekin arasında Tayvan konusunda gerilim artmaya devam ederken, ABD’li yetkililer Çin’in bir savaş durumunda Japonya veya Guam’daki Amerikan savaş uçaklarını ve üslerini yok etmek için hipersonik silahlar kullanabileceğinden korkuyor.

Forbes yazdı: 100 bin İHA hazır! Ruslar şokta, aynı anda saldıracaklar
İsveç ve Finlandiya’ya üstü kapalı savaş ilanı! Yeni rota duyuruldu
Her gün 500 Rus askeri öldürüldü! Savaşta 400. gün, toplam kayıp 220 bin
Dünyayı izleyen uydu ‘yok oluşu’ gördü!

YORUM YAP